- Kategoria: Aktualności
Ks. Eugeniusz Gruberski urodził się w roku 1871 w Płocku w rodzinie katedralnego organisty, od najmłodszych lat przejawiał zdolności muzyczne. Po ukończeniu seminarium duchownego, wyjechał na studia muzyczne do Ratyzbony, tam zetknął się z ruchem reformy muzyki kościelnej nazywanym ruchem cecyliańskim.
Reforma Cecyliańska miała na celu oczyszczenie i odnowienie muzyki kościelnej ze „świeckich i teatralnych” wpływów. Środkami reformy były: pielęgnowanie chorału gregoriańskiego, popieranie muzyki polifonicznej starych mistrzów i kompozycji w dawnym stylu, pielęgnowanie śpiewu ludowego i chórów kościelnych, troska o poprawną grę organową i troska o stan organistowski (ks. G. Mizgalski „Podręczna Encyklopedia Muz. Kościelnej”).
- Kategoria: Aktualności
Przedstawiamy video relację z wystąpienia Agaty Kajak, Prezes Zarządu Głównego Federacji Caecilianum zatytułowanego „Czym jest Federacja Caecilianum”, wygłoszonego podczas Zjazdu Dyrygentów i Przedstawicieli Chórów zorganizowanego przez Federację Caecilianum w dniu 7 marca w Warszawie: https://www.youtube.com/watch?v=WGDnKD3hp0A
AGATA KAJAK – absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP, wydziału pedagogiki kulturoznawczej, na kierunku menadżer animator kultury. Od wielu lat związana społecznie z amatorskim ruchem chóralnym.
- Kategoria: Aktualności
Szanowni Państwo,
Na wieść o rozpoczętym procesie beatyfikacyjnym Kardynała Stefana Wyszyńskiego powstało szereg pieśni do błogosławionego. Zamieszczamy do użytku chórów, scholi i muzyków kościelnych pieśni wybrane i zatwierdzone ostatnio do wykonywania w Kościele przez Podkomisję Muzyki Kościelnej przy Konferencji Episkopatu Polski. Zachęcamy do pobrania i popularyzowania załączonych pieśni.
Redakcja
- Kategoria: Aktualności
Drodzy członkowie Federacji Caecilianum, wykorzystajcie jak najszerzej możliwość przekazania 1% podatku od dochodów za 2019 r. waszemu chórowi. Możecie to uczynić przekazując 1 % Federacji Caecilianum (KRS 0000071157) i wskazując chór jako cel szczegółowy (podając nazwę zespołu i jego numer rejestracyjny). Od 1 stycznia 2019 roku obowiązek wypełnienia rozliczeń za 2018 rok wzięła na siebie Krajowa Administracja Skarbowa. To ona wypełnia zeznania podatkowe dla podatku dochodowego od osób fizycznych. Z propozycją wypełnionego przez ten urząd PIT-u można zapoznać się na portalu https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/. Warto sprawdzić kto jest tam wpisany jako odbiorca 1% podatku (urząd wpisuje dane z ubiegłorocznego zeznania podatkowego) i ewentualnie zmienić je na Federację Caecilianum.
- Kategoria: Aktualności
„Włączcie się w potężny chór narodu” / Kardynał Stefan Wyszyński
W roku beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego Oddział Warszawski Federacji Caecilianum zaprasza dyrygentów i przedstawicieli chórów kościelnych działających w obu diecezjach warszawskich na Zjazd, który odbędzie się w sobotę 7 marca 2020 r. o godz. 10.30 w Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, al. Komisji Edukacji Narodowej 101.
Program zjazdu:
Indywidualna świadomość w śpiewie, dr nauk muzycznych Rafał Grozdew, tenor, pedagog, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie
Stanisław Wyszyński – organista, ojciec Prymasa Tysiąclecia i muzyka, w której wzrastał przyszły kardynał, Paweł Ginda, organista, dyrygent, Prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego Federacji Caecilianum
Czym jest Federacja Caecilianum, Agata Kajak, Prezes Zarządu Głównego Federacji Caecilianum
Pielgrzymka dziękczynna chórów i scholi kościelnych do grobu kard. Stefana Wyszyńskiego w dn. 5 września 2020
WSTĘP WOLNY
Zgłoszenia do dn. 5 marca 2020 proszę kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Kategoria: Aktualności
Na ręce Prezesa Zarządu Oddziału Warszawskiego Federacji Caecilianum Pawła Gindy wpłynął list gratulacyjny od Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Kazimierza Kardynała Nycza, List ten został odczytany przez Prezesa podczas XXXII Przeglądu Chórów Kościelnych odbywającego się w dniu 23 listopada 2019 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie.Poniżej przedstawiamy treść listu:
- Kategoria: Aktualności
Z okazji obchodów wspomnienia św. Cecylii prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych dr Lucjan Dyka wystosował list do muzyków Kościelnych, którego treść przedstawiamy poniżej:
AD MAIOREM DEI GLORIAM
Szanowni Muzycy Kościelni – Kapłani, Siostry Zakonne, Panie i Panowie Organiści, Dyrygenci, Śpiewacy, wszyscy zaangażowani w troskę o piękno muzyki kościelnej
Z okazji dorocznego święta przyjmijcie serdeczne pozdrowienie, wyrazy szacunku oraz zapewnienie o stałej pamięci modlitewnej.
Obchody wspomnienia św. Cecylii zawsze stanowią okazję do pogłębienia refleksji nad naszą odpowiedzialnością za wielkie skarby, jakie Pan powierzył nam w swoim Kościele: