Responsoria1aKs. Eugeniusz Gruberski urodził się w roku 1871 w Płocku w rodzinie katedralnego organisty, od najmłodszych lat przejawiał zdolności muzyczne. Po ukończeniu seminarium duchownego, wyjechał na studia muzyczne do Ratyzbony, tam zetknął się z ruchem reformy muzyki kościelnej nazywanym ruchem cecyliańskim.

Reforma Cecyliańska miała na celu oczyszczenie i odnowienie muzyki kościelnej ze „świeckich i teatralnych” wpływów. Środkami reformy były: pielęgnowanie chorału gregoriańskiego, popieranie muzyki polifonicznej starych mistrzów i kompozycji w dawnym stylu, pielęgnowanie śpiewu ludowego i chórów kościelnych, troska o poprawną grę organową i troska o stan organistowski (ks. G. Mizgalski „Podręczna Encyklopedia Muz. Kościelnej”).

AKajakPrzedstawiamy video relację z wystąpienia Agaty Kajak, Prezes Zarządu Głównego Federacji Caecilianum  zatytułowanego „Czym jest Federacja Caecilianum”, wygłoszonego podczas Zjazdu Dyrygentów i Przedstawicieli Chórów zorganizowanego przez Federację Caecilianum w dniu 7 marca w Warszawie: https://www.youtube.com/watch?v=WGDnKD3hp0A

AGATA KAJAK – absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP, wydziału pedagogiki kulturoznawczej, na kierunku menadżer animator kultury. Od wielu lat związana społecznie z amatorskim ruchem chóralnym.

logo 1procentDrodzy członkowie Federacji Caecilianum, wykorzystajcie jak najszerzej możliwość przekazania 1% podatku od dochodów za 2019 r. waszemu chórowi. Możecie to uczynić przekazując 1 % Federacji Caecilianum (KRS 0000071157) i wskazując chór jako cel szczegółowy (podając nazwę zespołu i jego numer rejestracyjny). Od 1 stycznia 2019 roku obowiązek wypełnienia rozliczeń za 2018 rok wzięła na siebie Krajowa Administracja Skarbowa. To ona wypełnia zeznania podatkowe dla podatku dochodowego od osób fizycznych. Z propozycją wypełnionego przez ten urząd PIT-u można zapoznać się na portalu https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/. Warto sprawdzić kto jest tam wpisany jako odbiorca 1% podatku (urząd wpisuje dane z ubiegłorocznego zeznania podatkowego) i ewentualnie zmienić je na Federację Caecilianum.

SWyszyskiSzanowni Państwo,

Na wieść o rozpoczętym procesie  beatyfikacyjnym Kardynała Stefana Wyszyńskiego powstało szereg pieśni  do błogosławionego. Zamieszczamy do użytku chórów, scholi i muzyków kościelnych pieśni wybrane i zatwierdzone ostatnio  do wykonywania w Kościele przez Podkomisję Muzyki Kościelnej przy Konferencji Episkopatu Polski. Zachęcamy do pobrania i popularyzowania załączonych pieśni.

Redakcja

 

Zjazd 7 03 20„Włączcie się w potężny chór narodu” / Kardynał Stefan Wyszyński

W roku beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego  Oddział Warszawski Federacji Caecilianum zaprasza dyrygentów i przedstawicieli chórów kościelnych działających w obu diecezjach warszawskich na Zjazd, który odbędzie się w sobotę 7 marca 2020 r. o godz. 10.30 w Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, al. Komisji Edukacji Narodowej 101.
Program zjazdu:
Indywidualna świadomość w śpiewie, dr nauk muzycznych Rafał Grozdew, tenor, pedagog, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

Stanisław Wyszyński – organista, ojciec Prymasa Tysiąclecia i muzyka, w której wzrastał przyszły kardynał, Paweł Ginda, organista, dyrygent, Prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego Federacji Caecilianum

Czym jest Federacja Caecilianum,  Agata Kajak, Prezes Zarządu Głównego Federacji Caecilianum

Pielgrzymka dziękczynna chórów i scholi kościelnych do grobu kard. Stefana Wyszyńskiego w dn. 5 września 2020

WSTĘP WOLNY

Zgłoszenia do dn. 5 marca 2020  proszę kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

FEDERACJĘ CAECILIANUM WSPIERAJĄ

Gmina Białołęka
warszawa
Radio warszawa