- Szczegóły
- Redakcja
- Odsłony: 285
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
wielu głębokich i radosnych przeżyć, wewnętrznego spokoju,
wytrwałości i radości oraz błogosławieństwa Bożego
w każdym dniu nadchodzącego Roku 2021
życzy
Zarząd Główny Federacji Caecilianum
- Szczegóły
- Redakcja
- Odsłony: 446
Nadchodzą święta Bożego Narodzenia, czas kolęd - najbardziej chyba ulubiony repertuar naszych chórów.
Kolędy śpiewamy we wspaniałych opracowaniach: Maklakiewicza, Rączkowskiego, Stuligrosza, Niewiadomskiego i wielu, wielu innych. Każdy chór ma ich w swoim repertuarze kilkanaście. W wielu kościołach chóry kolędują już przed pasterką, jakby przygotowując lud do Mszy św.
Kościół jednak zachęca, by Mszę św. o północy poprzedzić oficjum Godziny Czytań. Godzina Czytań - dawniej nazywana Jutrznią, śpiewana była powszechnie we wszystkich kościołach, wykonywał ją organista sam albo z chórem, jeżeli taki był w parafii.
- Szczegóły
- Redakcja
- Odsłony: 1027
Kochani dyrygenci i chórzyści,
Zbliża się dzień 22 listopada, w którym zazwyczaj obchodzimy wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. W tym roku nie będzie liturgicznego wspomnienia, ponieważ tego dnia wypada niedziela – uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Ponadto okoliczności zewnętrzne (pandemia) nie pozwalają nam świętować we wspólnotach chóralnych tak, jak rokrocznie. Z tego powodu nie będzie Przeglądu Chórów czy podobnych form dających możliwość do spotkania i wspólnej modlitwy.
Tym bardziej zachęcam Was bardzo do duchowej łączności z całą wspólnotą chórów cecyliańskich w niedzielę 22 bm. poprzez modlitwę w Waszych kościołach, w których pełnicie służbę liturgiczną. Mamy wiele intencji naszej modlitwy:
- Szczegóły
- Redakcja
- Odsłony: 1136
W dniu Święta Niepodległości, 11 listopada 2020 r., chór Sonus Innumerabiles został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego odznaczeniem państwowym ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ. Serdecznie gratulujemy założycielowi chóru i dyrygentowi Arturowi Backielowi oraz wszystkim członkom chóru i wyrażamy satysfakcję z posiadania tak zasłużonego zespołu w szeregach Federacji Caecilianum.
Poniżej zamieszczamy relację Zarządu Chóru z tego wydarzenia.
Kochani, pozwólcie, że podzielimy się z Wami ogromną radością, otóż w dzisiejsze święto niepodległości, nasz chór Sonus Innumerabiles został uhonorowany odznaczeniem państwowym ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego.
- Szczegóły
- Redakcja
- Odsłony: 1001
Świat muzyczny rok 2020 poświęca Ludwigowi van Beethovenowi.
Wszyscy znamy jego wielką i wspaniałą muzykę. Majestatyczne chóry i orkiestry, olbrzymi aparat wykonawczy. Kompozycje niestety nieosiągalne dla naszych amatorskich zespołów.
Odnajdujemy jednak kilka utworów Beethovena prostych i przystępnych, napisał bowiem m.in. muzykę do pieśni kościelnych Christiana Gellerta (1), z których najpopularniejsza jest w Niemczech ,,Die Himmel rühmen” – śpiewana u nas dawniej jako "Sanctus" lub w anonimowym opracowaniu ,"Niebiosa głoszą Twą wielkość i chwałę".
- Szczegóły
- Redakcja
- Odsłony: 1422
W dniu 5 września 2020 w Archikatedrze Warszawskiej odbyła się uroczysta Msza św. z okazji jubileuszu 50-lecia pracy muzycznej w Kościele ks. prof. Andrzeja Filabera. Mszy przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Relację z uroczystości można obejrzeć na stronie www Archidiecezji Warszawskiej
Homilię wygłosił ks. prałat Wiesław Kądziela. Podkreślił w niej wielkie znaczenie muzyki sakralnej w celebracji liturgii.
Poniżej zamieszczamy pełen tekst homilii.
Jubileusz 50-lecia ks. prof. Andrzeja Filabera 5 września 2020 – archikatedra św. Jana Chrzciciela w Warszawie
„Patrząc wstecz na moje życie, dziękuję Bogu, że niczym towarzyszkę drogi dał mi muzykę, która zawsze była dla mnie pokrzepieniem i radością. Dziękuję również tym, którzy od pierwszych lat lat mego życia, prowadzili mnie do tego źródła inspiracji i pogody ducha”.To są słowa papieża seniora Benedykta XVI, odsłaniające głębię jego wrażliwej duszy; ale też obrazujące wszelkie natchnienia ludzi starających się zrozumieć, co znaczy „harmonia mundi”, czyli dla wszystkich muzyków związanych z Panem Bogiem i Kościołem.
- Szczegóły
- Redakcja
- Odsłony: 1115
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu zaprasza w dniach 8-9 października 2020 r. na konferencję „Sakramentarz tyniecki – perspektywa liturgiczno-muzyczna”, której organizatorem jest Tyniecki Ośrodek Śpiewu Gregoriańskiego wraz z Wydziałem Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Udział w konferencji jest bezpłatny po uprzednim zarejestrowaniu się. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej