Spis treści

W niedzielę 6 grudnia 2015 ok. godz. 14.00 w kościele Miłosierdzia Bożego na ul. Ateńskiej 12 w Warszawie odbędzie się koncert zatytułowany " WIESŁAWOWI JELENIOWI IN MEMORIAM - Trzy Zespoły w Trzecią Rocznicę Śmierci". Wystąpią trzy zespoły szczególnie związane z Wiesławem Jeleniem:
* Chór Epifania - założony przez Wiesława Jelenia w 1991 r. i prowadzony przez niego aż do 2012 r.;
* Warszawski Chór Polonia im. I. J. Paderewskiego - którym Wiesław Jeleń dyrygował w latach 2002-2012;
* Zespół Wokalny Canti - powstały w 2010 r. z kilku członków Chóru Epifania, którzy zdecydowali się poświęcić muzyce kameralnej.
Koncert poprzedzi Msza św. w intencji Wiesława Jelenia (o godz. 13:00).

WSTĘP WOLNY

Serdecznie zapraszamy na uroczysty koncert poświęcony pamięci Wiesława Jelenia - człowieka wyjątkowego, bez którego wielu z nas nie poznałoby piękna muzyki, nie odważyłoby się śpiewać, nie znalazło wspaniałych przyjaciół... Dla wielu z nas Wiesiek był nie tylko dyrygentem, lecz także Przyjacielem, Autorytetem, Drugim Ojcem. Wielu - dzięki Niemu - w śpiewaniu odnalazło pasję, a w chórze drugi dom, drugą rodzinę.

Wystąpią trzy zespoły szczególnie związane z Wiesławem Jeleniem:
* Chór Epifania - założony przez Wiesława Jelenia w 1991 r. i prowadzony przez niego aż do 2012 r.;
* Warszawski Chór Polonia im. I. J. Paderewskiego - którym Wiesław Jeleń dyrygował w latach 2002-2012;
* Zespół Wokalny Canti - powstały w 2010 r. z kilku członków Chóru Epifania, którzy zdecydowali się poświęcić muzyce kameralnej.

Koncert poprzedzi Msza św. w intencji Wiesława Jelenia (o godz. 13:00).

------ PROGRAM KONCERTU ------

ZESPÓŁ WOKALNY CANTI – dyryguje Justyna Adamska

  • Gloria z Messe de Nostre Dame – Guillaume de Machaut
  • Jesu, meine freude – Jan Sebastian Bach, fragmenty
  • De profundis clamavi – Vic Nees
  • Ave Maria – Tomasz Kaznowski
  • Stabat mater – Józef Świder
  • Dieu qu’il la fait bon regarder – Claude Debussy

WARSZAWSKI CHÓR POLONIA IM. I. J. PADEREWSKIEGO – dyryguje Zbigniew Szablewski

  • Powszednia spowiedź – Wacław z Szamotuł
  • Alta Trinita beata – anonim
  • O Jesu Christe – Jacquet de Berchem
  • To nie powtórzy się już – Feliks Konarski, oprac. Wiesław Jeleń   
  • Zostały tylko ślady podków – Janusz Kępski, oprac. Wiesław Jeleń
  • Pokolenia – Zofia Jasnota, oprac. Wiesław Jeleń

CHÓR EPIFANIA – dyryguje Zuzanna Falkowska

(skład żeński)

  • Tota pulchra es – Maurice Duruflé
  • Laudate Dominum – Take 6, aranżacja Teresa Gręziak
  • Ave Maria – Stanisław Moryto

(skład mieszany)

  • Adoramus Te, Christe – Eric William Barnum
  • S nami Bog – anonim
  • Miałem Pana zawsze przed oczami – Radosław Molenda, oprac. Zuzanna Falkowska

POŁĄCZONE ZESPOŁY

  • Akatyst – liturgia bizantyńska
  • Bogorodice Djewo - Siergiej Rachmaninow
  • Gabriel’s oboe – Ennio Morricone

Chór Epifania  - powstał w 1991 roku, a jego założycielem i wieloletnim dyrygentem był Wiesław Jeleń. Obecnie chórem dyryguje Zuzanna Falkowska. Chór tworzą ludzie młodzi, głównie studenci i absolwenci warszawskich szkół i uczelni. Choć w życiu zawodowym każdy z nich objął inny kurs: są wśród nich fizycy, matematycy, biolodzy, pedagodzy, historycy, geolodzy, ekonomiści, lekarze, informatycy..., to łączy ich pasja wspólnego śpiewania. Od 2002 roku Epifania działa przy parafii Miłosierdzia Bożego przy ulicy Ateńskiej 12 w Warszawie – wcześniej mieściła się przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, również na warszawskiej Saskiej Kępie.

Epifania była jednym z chórów, które w 1994 r. utworzyły Federację CAECILIANUM – ogólnopolską organizację skupiającą chóry kościelne. Wraz z innymi zespołami zrzeszonymi w warszawskim oddziale Caecilianum uczestniczyła w życiu Archidiecezji Warszawskiej, zapewniając oprawę liturgiczną ważnych wydarzeń, takich jak pielgrzymki Jana Pawła II (w 1999 r.) i Benedykta XVI do Polski (w 2006 r.). Chór koncertuje nie tylko w Warszawie, ale także w wielu innych miastach polskich i zagranicznych, chętnie biorąc udział w konkursach i przeglądach chóralnych. W 2009 roku Chór Epifania został odznaczony przez Federację Caecilianum medalem Gloriam Dei Cantare za całokształt dokonań artystycznych.


Warszawski Chór Polonia im. Ignacego Jana Paderewskiego powstał w 1993 r. Założycielem i pierwszym dyrektorem artystycznym chóru był Jerzy Myrcha-Karpiński. W latach 2002-2012 dyrygentem Warszawskiego Chóru Polonia był Wiesław Jeleń. Po jego śmierci, od listopada 2012 r. do grudnia 2013 r. chór pracował pod batutą Zuzanny Falkowskiej, a od stycznia 2014 r. kieruje nim Zbigniew Szablewski. Warszawski Chór Polonia wyróżnia się bogatym repertuarem pieśni patriotyczno-historycznych, opiewających dzieje narodu, państwa i oręża polskiego i sławiących bohaterstwo Polaków. Oprócz utworów powszechnie znanych, chętnie słuchanych i zawsze wywołujących ogromne wzruszenie, Chór Polonia wykonuje także unikalne pieśni, powstałe z dala od Kraju, na zsyłkach i w obozach, zapisane i ocalone od zapomnienia przez tych, którzy przeżyli i powrócili do Ojczyzny. Chór śpiewa także pieśni sakralne i kolędy.

            Warszawski Chór Polonia ma na swoim koncie wiele prestiżowych koncertów w salach koncertowych, kościołach i ośrodkach kultury w Warszawie, a także na terenie całego Kraju. Wielokrotnie uczestniczył w konkursach, przeglądach i festiwalach krajowych, a także koncertował za granicą (na Litwie, Ukrainie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA,  Szwecji, Irlandii, Francji, Hiszpanii i Portugalii).


Zespół Wokalny Canti - powstał w lutym 2010 roku z kilku członków Chóru Epifania, którzy zdecydowali się poświęcić muzyce kameralnej. Członkowie zespołu mają za sobą wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu muzyki chóralnej z wielu epok, zarówno utworów kameralnych, jak też wielkich form wokalno-instrumentalnych, a także partii solowych. Do znaczących dokonań zespołu należy wykonanie nieszporów „Vesperae Dominicales” M. Mielczewskiego w układzie na chór, solistów i orkiestrę, a także partii solowych w "Requiem" W. A. Mozarta. Zespół posiada w repertuarze utwory sakralne i świeckie z różnych epok, od średniowiecza po współczesność. Koncertuje w wielu miejscach, od wnętrz sakralnych po rozrywkowe... W styczniu 2013 roku brał udział w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Philipa Lawsona z „King’s Singers".

Obecny skład zespołu to: Justyna Adamska (sopran), Łucja Kowalewska (alt), Paweł Kowalewski (tenor) i Piotr Wojciechowski (bas). Podczas koncertu wystąpią także: Karolina Roman (sopran) i Marta Śliżewska-Turek (mezzosopran).