Proboszcz Parafii NMP Matki MIłosierdzia na Stegnach w Warszawie zaprasza w niedzielę 14 czerwca 2015 r. o godz. 14.00 do Kościoła NMP Matki Miłosierdzia, ul. Bonifacego 9 w Warszawie na koncert NIE LĘKAJCIE SIĘ - w hołdzie Św. Janowi Pawłowi II. Wykonawcami koncertu będą: Warszawski Chór Polonia im. I. J. Paderewskiego oraz solistka Agnieszka Piass - sopran. Dyrygowac będzie Zbigniew Szablewski. Zapraszamy również na Mszę św. o godz. 13.00 podczas której chór będzie również śpiewał .
WSTĘP WOLNY
Proboszcz Parafii NMP Matki MIłosierdzia na Stegnach w Warszawie zaprasza w niedzielę 14 czerwca 2015 r. o godz. 14.00 do Kościoła NMP Matki Miłosierdzia, ul. Bonifacego 9 w Warszawie na koncert NIE LĘKAJCIE SIĘ - w hołdzie Św. Janowi Pawłowi II. Wykonawcami koncertu będą: Warszawski Chór Polonia im. I. J. Paderewskiego oraz solistka Agnieszka Piass - sopran. Dyrygowac będzie Zbigniew Szablewski. Zapraszamy również na Mszę św. o godz. 13.00 podczas której chór będzie również śpiewał .
PROGRAM
anonim włoski (ok.1500) – Alta Trinita beata
Jacquet de Berchem (1505-1585) – O Jesu Christe
Wacław z Szamotuł (1524-1560) – Powszednia spowiedź
Gulio Caccini (1546-1618) – Ave Maria (A. Piass – sopran)
Sergiej Rachmaninow (1873-1943) – Bogorodice Djewo
Andrzej Koszewski (1922-2015) – Zdrowaś Królewno Wyborna
Józef Świder (1930-2014) – Modlitwa do Bogarodzicy /Baczyński
Józef Świder (1930-2014) – Kto szuka Cię /Staff
Henryk M. Górecki (1933-2010) – Zdrowaś bądź Maryja
Romuald Twardowski (ur. 1930) – Pieśń /Kochanowski
Paweł Łukowiec (ur. 1973) – Pieśń o Janie Pawle Wielkim
Alicja Gołaszewska (1951-2014) – Czarna Madonna
Podczas Mszy Św. o godz. 13.00 chór wykona:
Soli Deo gloria – PaulKickstat (1893-1950)
Alleluja – A. Hrynkiewicz
Panis angelicus –Cesar Franck (1822-1890) A. Piass - sopran
Quam dilecta – Georg Valentin Roeder (1780-1848)
Nieście chwałę mocarze–Mikołaj Gomółka 1535 - 1609
Warszawski Chór Polonia im. Ignacego Jana Paderewskiego powstał w 1993 r. Założycielem i pierwszym dyrektorem artystycznym chóru by pan Jerzy Myrcha-Karpiński.
Od stycznia 2002 do października 2012 roku dyrygentem Warszawskiego Chóru Polonia był pan Wiesław Jeleń.
Od listopada 2012 r. do grudnia 2013 r. chór pracował pod batutą pani Zuzanny Falkowskiej.
Od stycznia 2014 r. chórem kieruje Zbigniew Szablewski.
W okresie od maja 2013 r. do maja 2014 chór współpracowal z gościnnym dyrygentem, pianistą, kompozytorem Marcinem Dominikiem Głuchem, przygotowując pod jego kierunkiem koncerty wokalno-instrumentalne muzyki polskiej i operowej.
Warszawski Chór Polonia wśród licznych chórów amatorskich działających na terenie Warszawy i Mazowsza wyróżnia się swoim bogatym repertuarem pieśni patriotyczno-historycznych, opiewających dzieje narodu, państwa i oręża polskiego, sławiących bohaterstwo Polaków walczących na wszystkich frontach świata i przypominających piękne i trudne momenty naszej historii. Oprócz utworów powszechnie znanych, chętnie słuchanych i zawsze wywołujących ogromne wzruszenie, Chór POLONIA wykonuje unikalne pieśni, powstałe z dala od Kraju, na zsyłkach i w obozach, zapisane i ocalone od zapomnienia przez tych, którzy przeżyli i powrócili do Ojczyzny. Chór śpiewa także pieśni sakralne i kolędy.
Chór ma na swoim koncie wiele prestiżowych koncertów w salach koncertowych, kościołach i ośrodkach kultury w Warszawie, a także na terenie całego Kraju. Chór wielokrotnie uczestniczył w konkursach, przeglądach i festiwalach krajowych, a także koncertował za granicą (na Litwie, Ukrainie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji i Irlandii).
Warszawski Chór Polonia nagrał następujące płyty: Pamięć dawnych dni (2005), Moc przetrwania Polskie kolędy z czasów walk, niewoli i pokoju (2006), Któraś wiodła (2007). Czem prędzej się wybierajcie (2009), Kolędy. Serca ludzkie się radują. Zaśpiewajmy (2011)
W 2003 r. patronat nad Warszawskim Chórem POLONIA objął Marszałek woj. Mazowieckiego pan Adam Struzik.
W listopadzie 2013 r., z okazji ubileuszu 20-lecia Marszałek Adam Struzik przyznał chórowi pamiątkowy medal Pro Masovia za zasługi dla kultury Mazowszaj.Z tej okazji chór został także udekorowany Złotym Laurem Polonia Mater Nostra Est przyznanym przez Kapitułę Orderu Polonia Mater Nostra Est
Dwukrotnie w ciągu roku chór odbywa tygodniowe wyjazdowe warsztaty chóralne, podczas których chórzyści szkolą się w zakresie emisji i technik wokalnych oraz przygotowują nowy repertuar pod okiem wykwalifikowanych pedagogów; chórmistrzów i śpiewaków - solistów Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Narodowego Opery Warszawskiej.
Próby Chóru odbywają się we wtorki o godz. 16.45 i piątki o godz. 17.30 w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie.
Zapraszamy chętnych śpiewania w naszym chórze: zgłoszenia w godzinach prób lub telefonicznie do Barbary Żbikowskiej (prezes), 0-601827356
Zbigniew Szablewski. Dyrygent, chórmistrz i pedagog. Absolwent klasy dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Stanisława Wisłockiego w PWSM w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny F. Chopina). Studiował też dyrygenturę orkiestr dętych. W latach 1978-86 dyrygent Państwowej Filharmonii w Białymstoku, gdzie kierował również zespołami chóralnymi (w późniejszym okresie był także kierownikiem artystycznym i pierwszym dyrygentem gościnnym Filharmonii Białostockiej).
Od 1977 pedagog macierzystej uczelni, jako nauczyciel dyrygentury chóralnej. Dyrygował również orkiestrą akademicką Wydziału Zamiejscowego w Białymstoku. W latach 1983-2011 doprowadził do artystycznego dyplomu dyrygenckiego kilkudziesięciu studentów klas dyrygentury chóralnej, muzyki szkolnej oraz muzyki kościelnej.
W latach 1986-91 był dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej.
Zbigniew Szablewski w 1973 r. był jednym z członków założycieli warszawskiego chóru kameralnego „Ars Antiqua”, a od 1993 r. jest jego kierownikiem artystycznym.
Zbigniew Szablewski jest autorem wielu opracowań muzyki chóralnej oraz publikacji nutowych (współpraca z PWM). Dokonał również wielu prawykonań polskiej muzyki współczesnej – wokalnej i instrumentalnej (K. Baculewski, P. Moss, Z. Rudziński, M. Sawa, E. Sielicki, E. Sikora, R. Stradomski, J. Talarczyk, R. Twardowski). Prowadzi kursy i warsztaty dyrygenckie oraz chóralne. Jest jurorem wielu konkursów muzycznych. W latach 1999-2006 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Oddziału Mazowieckiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Obecnie jest członkiem Zarządu Oddziału Warszawskiego Federacji Caecilianum, gdzie równolegle pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Artystycznej oraz jest Wiceprezesem Towarzystwa Kultywowania Muzyki Chóralnej Ars Antiqua.
W 1983 r. wyróżniony przez Ministra Kultury odznaką honorową „Zasłużony Działacz Kultury”. W 2014 r uhonorowany przez Zarząd Główny Caecilianum medalem Gloriam Dei Cantare.
Urodziła się w Poznaniu. W roku 2002 ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski w klasie śpiewu prof. Katarzyny Rymarczyk w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2000/2001 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2004 ukończyła studia podyplomowe w Hochschule für Musik C. M. von Webera w Dreźnie w klasie prof. Ch. Elssnera. W tym czasie była stypendystką niemieckiej Fundacji DAAD w Bonn.
Jest laureatką wielu konkursów wokalnych w kraju i za granicą, między innymi: I Konkurs Pieśni Polskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (1998 – III miejsce i wyróżnienie specjalne), I Konkurs Sopranowy im. Haliny Halskiej we Wrocławiu (2000 – I miejsce i wyróżnienie specjalne), V Międzyuczelniany Konkurs Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (2001 – III miejsce), Festiwal dla młodych śpiewaków w Rheinsbergu – Niemcy (2000 – partia Hrabiny Almaviva w „Weselu Figara” W. A. Mozarta, 2001 – G. Rossini „Petite Messe solennelle” - partia sopranowa).W 2007 roku została finalistką VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki- nagroda specjalna od Fundacji L.v. Beethovena oraz wykonanie partii Mimi w Cyganerii G. Pucciniego od Lwowskiego Teatru Narodowego.
Liczne koncerty i gale operowe w Polsce i poza granicami, między innymi: 2000 – Gala Operowa z towarzyszeniem Stadtsoper Kapelle w Berlinie, 2000 1 2001 – Gala Operowa z towarzyszeniem Brandenburgerorkestra w Rheinsbergu, Gala Moniuszkowska – 2002 w Poznaniu.W 2001 roku była uczestniczką Festiwalu Vratislavia Cantans gdzie wykonywała partię solową w „Petite Messe solennelle” G. Rossiniego pod batutą Prof. St. Stuligrosza, 2002 – „Requiem” W. A. Mozarta – Filharmonia Poznańska pod batutą St. Stuligrosza.2006-Fiharmonia Frankfurt Oder - G. Mahler "IV Symfonia", E. Grieg "Peer Gynt". 2007 Frankfur a. Mein - F. Zelenka "Requiem".
W roku 2002 podczas V Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich w Poznaniu Universitas Cantans – prapremierowe wykonanie i nagranie Symfonii na sopran solo i chóry „Nihil homine miribilius” pod batutą kompozytora Krzesimira Dębskiego.(nagranie CD)
W roku 2004 partia sopranowa w produkcji „Viellicht war ich ein Azteke” – pastiż 6 współczesnych oper z całego świata. W tym też roku zaśpiewała partię Paminy w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta w Operze na Zamku w Szczecinie pod batutą W. Kunca.
W grudniu 2004 debiutowała na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w „Damie Pikowej” P. Czajkowskiego partią Lizy, pod batutą K. Korda (reż. M. Treliński).
W styczniu 2005 wykonała partię sopranową w Oratorium „De Vacuo Spatio” Siegfrieda Matthusa w Opernhaus w Magdeburgu (Niemcy).
Od sezonu 2005/2006 jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie debiutowała rolą Donny Elviry w „Don Giovannim” W. A. Mozarta. Artystkę możemy zobaczyć w partii Paminy w „Czarodziejkim flecie” W. A. Mozarta , Koryfejki w „Prometeuszu” B.Matuszczak i Gerechtigkeit w „Die Schuldigkeit” W.A.Mozarta.
W listopadzie 2005 wykonała solową partię sopranową w „Te Deum” S. Mathusa, skomponowanego na otwarcie katedry Frauenkirche w Dreźnie – Filharmonia Drezdeńska pod batutą Kurta Masura (nagranie CD).
Od 2005 współpracuje z Symfonią Nova co owocuje licznymi koncertami na terenie Warszawy – „Stabat Mater” A. Dvorzaka (nagranie CD), „Msza Koronacyjna” W. A. Mozarta (Nagranie CD), „Requiem” Mozarta.
Dokonała nagrania programu telewizyjnego "Europejskie Święta Bożego Narodzenia" w Babmerg z telewizją Monachium.
2005/2006 - współpraca z Filharmonią Frankfurt/Oder i Bonn – (IX Symfonia L. v Beethovena (pod batutą H. Beisela), IV Symfonia G. Mahlera, Peer Gynt E. Griega (pod batutą F. Bellon).
Czerwiec 2006 - współpraca z Operą Narodową Teatrem Wielkim- Pamina w „Czarodziejskim Flecie” W. A. Mozarta (pod batutą K. Korda, reż. A. Freyer).
Od 2006 roku śpiewa jako solistka w Wieczorach:włoskim, francuskim i rosyjskim w Teatrze Buffo J. Józefowicza i J. Stokłosy w Warszawie.
Od lutego 2007 współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku gdzie śpiewa partię Mimi w "Cyganerii" G. Pucciniego pod batutą J.Przybylskiego.
W październiku 2007 odbyła tournee po Holandii i Belgii z bydgoską Operą Nova występując jako Cho-Cho-San w "Madamie Butterfly" G. Pucciniego. Śpiewa tę partię w Operze Nova i Teatrze Wielkim w Poznaniu.
W 2008 roku debiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Krakowie partią Lizy w „Damie Pikowej” P. Czajkowskiego (dyr.I.Sowińska,reż.K.Nazar).
W październiku 2008 odbyła tournee po Holandii i Belgii jako Pamina w „Czarodziejskim flecie”W.A.Mozarta.
Listopad 2008 debiut w Filharmonii Narodowej – „Stabat Mater”F.Poulenca (dyr.K.Urbański)
Kwiecień 2009-Festival Beethovenowski- partia Ludmilly w „Der Berggeist” L.Spohra – Nagranie CD (dyr. Ł.Borowicz)
Od roku 2008 asystent na wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Współpracuje z Filharmonią Narodową,poznańską, szczecińską, gdańską, łomżyńską, sudecką oraz Frankfurt/Oder, Bonn, Drezno, Frankfurt a.Mein.
We wrześniu 2009 współpraca z filharmonią w Kaliningradzie (Rosja) – Pasja wg Św.Jana J.S.Bacha, Oratorium „Paulus” F.Mendelsohna oraz „Te Deum” S.Matthusa.
Od 2012 r. wykonuje rolę tytułową w "Rusałce" Antonina Dworzaka na scenie Opery Nova w Bydgoszczy.Na tej scenie wykonuje aktualnie role: Halki w operze Moniuszki, Neddy w "Pajacach" Leoncavalla, Cho-Cho-San w "Madama Butterfly" Pucciniego.