Spis treści

Ks. Rektor Kościoła Ojców Jezuitów pw. Matki Bożej Łaskawej w Warszawie oraz Warszawski Chór Polonia pod dyrekcją Zbigniewa Szablewskiego zapraszają w niedzielę 10 sierpnia 2014 r. o godz. 21.00 na patriotyczny koncert w 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zatytulowany NIECH PŁYNIE PIOSENKA Z BARYKAD. Koncert odbędzie się w Kościele pw. MB Łaskawej na ul. Świętojańskiej 10 na Starym Miescie w Warszawie. W programie pieśni z okresu Powstania oraz wiersze powstańczych poetów.

Chór oprawi również muzycznie Mszę Św. poprzedzającą koncert o godz. 20.00

WSTĘP WOLNY

Ks. Rektor Kościoła Ojców Jezuitów pw. Matki Bożej Łaskawej w Warszawie oraz Warszawski Chór Polonia pod dyrekcją Zbigniewa Szablewskiego zapraszają w niedzielę 10 sierpnia 2014 r. o godz. 21.00 na patriotyczny koncert w 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zatytulowany NIECH PŁYNIE PIOSENKA Z BARYKAD. Koncert odbędzie się w Kościele pw. MB Łaskawej na ul. Świętojańskiej 10 na Starym Miescie w Warszawie. W programie pieśni z okresu Powstania oraz wiersze powstańczych poetów.

Chór oprawi również muzycznie Mszę Św. poprzedzającą koncert o godz. 20.00

PROGRAM KONCERTU

Warszawianka – muz. Karol Kurpiński, sł. Kazimierz de la Vigne

Hymn Armii Krajowej – muz. żołnierz AK „Pochmurny”,  sł. K. Kumaniecki lub S. Müller

Alarm – muz. Jerzy Kołaczkowski, sł. Antoni Słonimski

Warszawskie dzieci – Andrzej Panufnik, sł. Stanisław Dobrowolski

Smutna rzeka – muz. i sł. Krystyna Krahelska „Danuta”

Hej chłopcy – muz. i sł. Krystyna Krahelska„Danuta”

Marsz Mokotowa – muz. Jerzy Markowski „Krzysztof”, sł. Mirosław Jezierski  "Karnisz"

Pałacyk Michla – sł. Józef Szczepański „Ziutek”

Modlitwa harcerska – muz. i sł. Stanisław Bugajski

Modlitwa do Bogarodzicy – muz. Józef Świder, sł. Krzysztof Kamil Baczyński

To nie powtórzy się już – muz. i sł. Feliks Konarski

Pokolenia – muz. i sł. Zofia Jasnota

Podczas Mszy Św. o godz. 20.00 chór wykona:

Nieście chwałę mocarze – Mikołaj Gomółka (1535-1609)

Ach mój Niebieski Panie – Wacław z Szamotuł (1526-1560)

O salutaris hostia – Ferenc Liszt (1811-1886)

Pasterzu i obrońco–Jan Sebastian  Bach (1685-1750)

Laudate Dominum - Charles Gounod (1818-1893)

 

 

 


 

 

 

Warszawski Chór Polonia im. Ignacego Jana Paderewskiego powstał w 1993 r. Założycielem i pierwszym dyrektorem artystycznym chóru by pan Jerzy Myrcha-Karpiński.

Od stycznia 2002 do października 2012 roku dyrygentem Warszawskiego Chóru Polonia był pan Wiesław Jeleń.

Od listopada 2012 r. do grudnia 2013 r. chór pracował pod batutą pani Zuzanny Falkowskiej.

Od stycznia 2014 r. chórem kieruje Zbigniew Szablewski

W okresie od maja 2013 r. do maja 2014 chór współpracowal z gościnnym dyrygentem,  pianistą, kompozytorem  Marcinem Dominikiem Głuchem, przygotowując pod jego kierunkiem koncerty wokalno-instrumentalne muzyki polskiej i operowej.

Warszawski Chór Polonia wśród licznych chórów amatorskich działających na terenie Warszawy i Mazowsza wyróżnia się swoim bogatym repertuarem pieśni patriotyczno-historycznych, opiewających dzieje narodu, państwa i oręża polskiego, sławiących bohaterstwo Polaków walczących na wszystkich frontach świata i przypominających piękne i trudne momenty naszej historii. Oprócz utworów powszechnie znanych, chętnie słuchanych i zawsze wywołujących ogromne wzruszenie, Chór POLONIA wykonuje unikalne pieśni, powstałe z dala od Kraju, na zsyłkach i w obozach, zapisane i ocalone od zapomnienia przez tych, którzy przeżyli i powrócili do Ojczyzny. Chór śpiewa także pieśni sakralne i kolędy.

Chór ma na swoim koncie wiele prestiżowych koncertów w salach koncertowych, kościołach i ośrodkach kultury w Warszawie, a także na terenie całego Kraju. Chór wielokrotnie uczestniczył w konkursach, przeglądach i festiwalach krajowych, a także koncertował za granicą (na Litwie, Ukrainie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA,  Szwecji i Irlandii).

Warszawski Chór Polonia nagrał następujące płyty: Pamięć dawnych dni (2005), Moc przetrwania Polskie kolędy z czasów walk, niewoli i pokoju (2006), Któraś wiodła (2007). Czem prędzej się wybierajcie (2009), Kolędy. Serca ludzkie się radują. Zaśpiewajmy (2011)

W 2003 r. patronat nad Warszawskim Chórem POLONIA objął Marszałek woj. Mazowieckiego pan Adam Struzik.

W listopadzie 2013 r., z okazji ubileuszu 20-lecia Marszałek Adam Struzik przyznał chórowi pamiątkowy medal Pro Masovia za zasługi dla kultury Mazowszaj.Z tej okazji chór został także udekorowany Złotym Laurem  Polonia Mater Nostra Est przyznanym przez Kapitułę Orderu Polonia Mater Nostra Est

Dwukrotnie w ciągu roku chór odbywa tygodniowe wyjazdowe warsztaty chóralne, podczas których chórzyści szkolą się w zakresie emisji i technik wokalnych oraz przygotowują nowy repertuar pod okiem wykwalifikowanych pedagogów; chórmistrzów i śpiewaków - solistów Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Narodowego Opery Warszawskiej.

Próby Chóru odbywają się we wtorki i piątki o godz. 16.45 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie.

Zapraszamy chętnych śpiewania w naszym chórze:
zgłoszenia w godzinach prób lub telefonicznie do Barbary Żbikowskiej (prezes), 0-601827356


 

 

Zbigniew Szablewski. Dyrygent, chórmistrz i pedagog. Absolwent klasy dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Stanisława Wisłockiego w PWSM w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny F. Chopina). Studiował też dyrygenturę orkiestr dętych. W latach 1978-86 dyrygent Państwowej Filharmonii w Białymstoku, gdzie kierował również zespołami chóralnymi (w późniejszym okresie był także kierownikiem artystycznym i pierwszym dyrygentem gościnnym Filharmonii Białostockiej).
Od 1977 pedagog macierzystej uczelni, jako nauczyciel dyrygentury chóralnej. Dyrygował również orkiestrą akademicką Wydziału Zamiejscowego w Białymstoku.  W latach 1983-2011 doprowadził do artystycznego dyplomu dyrygenckiego kilkudziesięciu studentów klas dyrygentury chóralnej, muzyki szkolnej oraz muzyki kościelnej.
W latach 1986-91 był dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej.
Zbigniew Szablewski w 1973 r. był jednym z członków założycieli warszawskiego chóru kameralnego „Ars Antiqua”, a od 1993 r. jest jego kierownikiem artystycznym.
Zbigniew Szablewski jest autorem wielu opracowań muzyki chóralnej oraz publikacji nutowych (współpraca z PWM). Dokonał również wielu prawykonań polskiej muzyki współczesnej – wokalnej i instrumentalnej (K. Baculewski, P. Moss, Z. Rudziński, M. Sawa, E. Sielicki, E. Sikora, R. Stradomski, J. Talarczyk, R. Twardowski). Prowadzi kursy i warsztaty dyrygenckie oraz chóralne. Jest jurorem wielu konkursów muzycznych. W latach 1999-2006 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Oddziału Mazowieckiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Obecnie jest członkiem Zarządu Oddziału Warszawskiego Federacji Caecilianum, gdzie równolegle pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Artystycznej oraz jest Wiceprezesem Towarzystwa Kultywowania Muzyki Chóralnej Ars Antiqua.
W 1983 r. wyróżniony przez Ministra Kultury odznaką honorową „Zasłużony Działacz Kultury”.