dobroczynnosc

 

 

 

 

 

Poszukujemy nowych źródeł finansowania działalności Federacji a także poszczególnych chórów i inicjatyw podejmowanych przez Federację.

 

Poszukujemy nowych źródeł finansowania działalności Federacji a także poszczególnych chórów i inicjatyw podejmowanych przez Federację. Na naszej drodze znaleźliśmy serwis dobroczynnosc.com, z którym rozpoczęliśmy współpracę od czerwca.

Dobroczynnosc.com to narzędzie służące prywatnym darczyńcom do efektywnego wspierania szerokiego spektrum stowarzyszeń i fundacji o różnorodnych celach. Organizacje te łączą dwie rzeczy: spełniają one zasady Kodeksu Dobrych Praktyki działają na rzecz dobra wspólnego.

Poprawa efektywności wspierania jest możliwa dzięki pomysłowi portfeli dobroczynnych, podobnych w założeniach do swych inwestycyjnych odpowiedników. Darczyńcy mogą za ich pomocą wybrać kilka organizacji, przydzielić im określony procent ze swej darowizny, a następnie dokonać jednego przelewu w miejsce wielu. System zajmie się rozdzieleniem ich zgodnie z wolą Darczyńców.

Serwis został wymyślony i stworzony przez Gnyszka Fundraising Advisors – grupę fundraiserów popularyzujących ideę social fundraisingu wśród organizacji obywatelskich i Darczyńców.

Social fundraising – przekonanie o wielkiej wartości niewielkich, ale regularnych wpłat i długoterminowej relacji pomiędzy Darczyńcą i wspieraną organizacją.

W GFA wierzymy, że dywersyfikacja źródeł finansowania organizacji obywatelskich, jaką daje szeroka grupa stałych darczyńców, jest w stanie zapewnić długoterminową stabilność finansową oraz autentyczną niezależność.

Zapytania i prośby dotyczące działalności Serwisu prosimy kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Federacja Caecilianum podpisała umowę z Dobroczynność.com. Od czerwca będziemy gromadzić fundusze na działalność Federacji za pośrednictwem serwisu. Zapraszam do odwiedzenia www.dobroczynnosc.com i przekazania darowizny za pośrednictwem tego serwisu dowolnemu chórowi Federacji Caecilianum. Bóg zapłać2

Współpraca z Dobroczynność.com prowadzona jest w oparciu o Kodeks Dobrych Praktyk.

Kodeks Dobrych Praktyk

 stworzony w oparciu o Międzynarodową Deklarację Zasad Etycznych w Fundraisingu

 Przedmowa

Organizacje działające na wielu polach życia społecznego mają różne cele i możliwości, łączy je jednak przywiązanie do podstawowej wartości, jaką jest dobro wspólne społeczeństwa. Praca na jego rzecz musi opierać się na przejrzystości i odpowiedzialnym gospodarowaniu zasobami.

Niezależnie od misji, jej realizacja powinna podlegać uniwersalnym zasadom. Kodeks ten ma zachęcać osoby zaangażowane w działalność obywatelską do przedkładania interesu publicznego ponad prywatny i etycznego zachowania w pracy.

Pięć uniwersalnych zasad

  1. Uczciwość – długotrwałe relacje społeczne wymagają zaufania opartego na uczciwym działaniu.
  2. Szacunek – organizacje muszą wykazywać poszanowanie własnych celów oraz darczyńców.
  3. Konsekwencja – stałość jest fundamentem długoterminowej działalności społecznej, dlatego też działalność organizacji powinna być jawna, a osoby w nią zaangażowane powinny przedstawiać publicznie istniejące lub potencjalne konflikty interesów i unikać niewłaściwego postępowania w sferze osobistej i zawodowej.
  4. Empatia - promowanie dzieła i zachęcanie innych do angażowania się w to dzieło oraz do stosowania tych samych zawodowych standardów należy do głównych obowiązków organizacji. Jednocześnie szanują one prywatność, wolność wyboru i różnorodność.
  5. Przejrzystość - organizacje sporządzają regularnie przejrzyste sprawozdania ze swej pracy, prezentując w sposób dokładny i zrozumiały zasady gospodarowania darowiznami, wszelkie przychody i ich źródła oraz poniesione koszty i wydatki.

 Standardy działalności

  1. Darowizny:przekazuje się na zasadach pełnej dobrowolności, muszą być wydawane zgodne z celami organizacji, a jeśli darczyńca ma w tym zakresie konkretne dyspozycje, muszą być one realizowane,nie mogą generować zbyt wysokich kosztów wynikających z ich przyjmowania, nie są zbierane dla osobistych korzyści finansowych osób działających w organizacji.
  2. Relacje z interesariuszami: organizacje odpowiadają przed darczyńcami, organizacje przedstawiają publicznie swoje cele oraz metody ich osiągnięcia, organizacje dostarczają darczyńcom aktualnych informacji o rozdysponowywaniu przekazywanych przez nich środków, szanując prywatność i biorąc pod uwagę życzenia darczyńców, organizacje szanują swoich interesariuszy i nie prowadzą działań mogących naruszyć ich godność, organizacje pracują z dostawcami lub pośrednikami według standardów obowiązujących w niej samej; dokładają wszelkich starań, aby uniemożliwić dostawcom uzyskiwanie nieuzasadnionych korzyści z tytułu współpracy z organizacją,organizacje starają się profesjonalizować zarządzanie i podnosić kwalifikacje, by lepiej wykorzystywać dostępne zasoby.
  3. Odpowiedzialność za łączność, marketing i udostępnianie informacji: organizacje podają do wiadomości publicznej jedynie informacje dokładne, według ich najlepszej wiedzy prawdziwe i jednoznaczne, organizacje nie podają do wiadomości publicznej informacji sugerujących, że ich działalność nie generuje kosztów administracyjnych; wyrażają również sprzeciw wobec organizacji rozpowszechniających takie stwierdzenia, organizacje zapewniają rzetelność informacji dotyczących sposobów wykorzystywania zebranych funduszy i nie dopuszczają do niedoszacowania lub zawyżania tych wyliczeń, organizacje chronią dane osobowe i przestrzegają przepisów w tym zakresie, w szczególności ustawy o ochronie danych osobowych, organizacje realizują niezwłocznie życzenia darczyńców odnośnie usunięcia ich danych z list lub baz danych.
  4. Raporty z zarządzania, finanse i koszty działalności: organizacje odpowiadają za przejrzystość i jednoznaczność wszystkich transakcji związanych ze zbieraniem funduszy oraz księgowaniem i raportami, organizacje przedstawiają szczegółowe roczne raporty wszystkim darczyńcom,organizacje ujawniają darczyńcom poniesione koszty pozyskiwania funduszy oraz opłaty i inne wydatki, a także zasady rozporządzania nimi i umieszczania ich na lokatach, ustalenia dotyczące wynagrodzeń osób pracujących na rzecz organizacji będą ujawniane darczyńcom i beneficjentom na każde wyraźne i konkretne żądanie.
  5. Płatności: osoby zaangażowane w działalność organizacji pracują w charakterze wolontariuszy lub otrzymują pensje albo inne z góry określone wynagrodzenie, niedopuszczalne jest przyjmowanie przez ww. osoby korzyści finansowych w wyniku decyzji, jakie podejmują w imieniu organizacji, zawierając umowy lub transakcje z dostawcami dóbr i usług, ww. osoby nie oczekują i nie przyjmują od nich wynagrodzenia, gotówką ani w żadnej innej formie, kryteria określające ewentualne wynagrodzenie za działalność ww. osób są ustalane przed wykonaniem pracy.
  6. Zgodność z prawem: organizacja działa zgodnie z narodowym i międzynarodowym, jeśli ono jej dotyczy, organizacja unika jakiegokolwiek podejrzenia o czyny karalne lub o nieprofesjonalne zachowanie.