Internetowa Biblioteka Utworów Chóralnych ma służyć upowszechnianiu dziedzictwa kultury chóralnej, szczególnie polskiej. Utworzona w 2007 roku Biblioteka zawiera obecnie ponad 300 skatalogowanych tytułów dostępnych bezpłatnie, zapewnia łatwy i szybki dostęp do zgromadzonej w niej literatury chóralnej. Atutem biblioteki jest jej wartość dydaktyczna (informacje o utworach i kompozytorach, pliki audio ułatwiające naukę utworów członkom chórów amatorskich, wyjaśnienie pojęć muzycznych zawartych w nutach, tłumaczenie tekstów utworów na język polski). W pracach nad Biblioteką biorą udział profesorowie krajowych muzycznych uczelni wyższych.

W tym roku planowana jest kontynuacja budowy internetowej biblioteki nutowej w postaci bazy danych, w której umieszczane są zdigitalizowane partytury chóralne. Strona internetowa, która powstała w 2007 r. dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest dostępna pod adresem http://biblioteka.caecilianum.eu.

Każda partytura jest przepisywana przez kompetentne osoby w profesjonalnym programie do przepisywania nut – Finale 2009 uzupełnionym o dodatek do tworzenia wczesnomuzycznej notacji gregoriańskiej – Medieval 1.0 for Finale. Nuty są odpowiednio opisane i skatalogowane t.j. są przypisane do:

  • odpowiedniej epoki ze względu na datę urodzin i śmierci kompozytora bądź ze względu na znaczący dla kompozytora okres jego twórczości,
  • odpowiedniej grupy tematycznej ze względu na treść utworu,
  • odpowiedniego okresu liturgicznego ze względu na przeznaczenie utworu do wykonywania podczas liturgii w kościele rzymsko-katolickim,
  • odpowiedniego rodzaju chóru ze względu na ilość i rodzaj głosów chóralnych w partyturze.


Partytury są poddawane profesjonalnej korekcie przez członków Komisji Artystycznej Federacji Caecilianum, w której skład wchodzą profesorowie wyższych uczelni muzycznych z Bydgoszczy, Poznania, Krakowa i Warszawy. Opisy utworów oraz odpowiednie skatalogowanie utworów pomaga zespołom w dobraniu odpowiedniego dla nich repertuaru. Atutem biblioteki jest jej wartość dydaktyczna. Oprócz informacji o zamieszczanych utworach i notach biograficznych kompozytorów, w bibliotece znajdują się tłumaczenia tekstów obcojęzycznych na język polski oraz pliki audio w formacie midi z liniami melodycznymi poszczególnych głosów, ułatwiające naukę utworu chórom amatorskim a także opisy oznaczeń muzycznych znajdujących się w nutach.

Biblioteka ma służyć upowszechnianiu dziedzictwa kultury chóralnej, szczególnie polskiej. Do tej pory w zamieszczono w niej wszystkie zachowane dzieła Cypriana Bazylika, wszystkie psalmy Mikołaja Gomółki i niemal wszystkie zachowane utwory Wacława z Szamotuł.  Naszym celem jest zamieszczenie w przyszłości wszystkich dzieł chóralnych Mikołaja Zieleńskiego i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Biblioteka stanowi również miejsce dla młodych współczesnych kompozytorów, którzy wzbogacają polskie dziedzictwo kultury chóralnej tworząc utwory, które zdobywają nagrody w Ogólnopolskich i Międzynarodowych konkursach kompozytorskich. Biblioteka zapewnia łatwy i szybki dostęp do zgromadzonej w niej literatury chóralnej. Jej zasoby są udostępniane bezpłatnie: wszystkie znajdujące się w bibliotece materiały można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej. Zapewnia to wszystkim pasjonatom chóralistyki szeroki dostęp do zgromadzonej przez Federację Caecilianum literatury muzycznej. Umożliwia to również przeprowadzenie takich przedsięwzięć jak przeglądy i festiwale chóralne czy też oprawa muzyczna wielkich uroczystości kościelnych (Kongres Eucharystyczny bądź Pielgrzymka Papieska), w których uczestniczy wiele chórów z różnych ośrodków duszpasterskich i kulturalnych zrzeszających osoby w najrozmaitszym wieku i o przeróżnej profesji. Wszystkie te osoby niezależnie od miejsca zamieszkania mają możliwość korzystania z tych samych nut, co znacznie ułatwia prowadzenie wspólnych śpiewów wielogłosowych i jednocześnie podnosi poziom artystyczny wykonania utworów. Biblioteka nutowa przyczynia się także do podnoszenia poziomu wykonawczego (artystycznego) chórów amatorskich w ich macierzystych ośrodkach poprzez wzbogacenie repertuaru chórów o nowe, dotąd nieznane lub rzadko wykonywane kompozycje.

W zbiorach nutowych Caecilianum znajduje się jeszcze ok. 4500 tytułów utworów chóralnych kompozytorów polskich oraz zagranicznych, które będą stopniowo przepisywane i umieszczane na stronie internetowej. Ponad to Federacja Caecilianum organizuje Konkursy Kompozytorskie, do których zgłaszanych jest bardzo dużo ciekawych prac. Po wykupieniu praw autorskich najbardziej wartościowe współczesne kompozycje również trafią do ogólnodostępnych w internecie zasobów.

Bardzo ważnym elementem muzyki chóralnej jest chorał gregoriański. Ze względu na swój specyficzny sposób i rzadkość wykonywania jest gatunkiem bardzo trudnym i wymagającym dużego doświadczenia śpiewaczego. Aby przybliżyć i ułatwić amatorskim zespołom muzycznym wykonywanie chorału gregoriańskiego chcemy zrealizować wzorcowe nagrania studyjne kilku najpopularniejszych mszy gregoriańskich i antyfon będących ilustracją właściwego wykonania utworów zamieszczonych w Bibliotece. Nagrań dokonają specjaliści w dziedzinie chorału gregoriańskiego, śpiewacy z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Zasady działania Biblioteki prezentowane będą podczas szkoleń z jej obsługi, pokazywane będą także możliwości wykorzystywania wszystkich materiałów dydaktycznych. Szkolenia takie będą prowadzone ustawicznie w ramach warsztatów chóralnych prowadzonych przez Federację, spotkań dyrygentów i animatorów muzyki.

Zasoby cyfrowe Internetowej Biblioteki Nutowej zajmują obecnie ponad 11 GB danych a pliki zapasowe umożliwiające odtworzenie strony internetowej w przypadku awarii serwera, na którym Biblioteka jest umieszczona, zajmują 240 MB.

Zarząd Główny Federacji szuka osób chętnych do współpracy przy tworzeniu tego olbrzymiego przedsięwzięcia. Wszystkich chętnych prosimy o zgłoszenia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .


FEDERACJĘ CAECILIANUM WSPIERAJĄ

warszawa
Gmina Białołęka
Miasto Warszawa